czwartek, 29 października 2015

7 cech osób silnych emocjonalnie

Osoby silne emocjonalnie lepiej radzą sobie ze stresem dnia codziennego i dużo szybciej wychodzą z kryzysów i wyzwań, gdy te się pojawią. Skoro siła emocjonalna jest związana z kompetencjami intrapsychicznymi, czy da się adekwatnie ocenić kto jest silny, patrząc na niego z zewnątrz?

Często kultura przedstawia osoby silne jako ciche, spokojne, które nigdy nie narzekają, o niskiej ekspresyjności emocjonalnej w trakcie kryzysu. Jakiekolwiek oznaki emocjonalnej niestabilności lub łez (zwłaszcza u mężczyzn) są spostrzegane jako dowód na nieradzenie sobie z kryzysem i z słabością.

Takie przesłanki są nie tylko nieprawdziwe, ale też i potwornie mylące. Siła emocjonalna ma nie wiele do czynienia ze stoickim spokojem lub reakcją w danym momencie. Siła emocjonalna może być rozpoznana jedynie z biegiem czasu. Z definicji zakłada ona umiejętność radzenia sobie z trudnościami i powrotem do stanu wyjściowego, a nie sposobem reakcji w konkretnym momencie.


Przykładem może być dwóch przedsiębiorców, którzy 5 lat zainwestowali w nowy biznes, który upadł. Który z nich będzie emocjonalnie silniejszy – ten, któremu pęknie serce i się rozpłacze czy ten, któremu pęknie serce, ale będzie trzymał emocje na wodzy?

Odpowiedź brzmi – żaden. To było podchwytliwe pytanie :)

Natychmiastowa reakcja liczy się zdecydowanie mniej, niż to, co osoba zrobi później. Ktoś może się rozpłakać w danym momencie, czuć się źle przez tydzień, lecz potem stanie z powrotem na nogi oraz zacznie pracę nad kolejnym świetnym pomysłem. Z pozoru osoba o stoickim spokoju może zdawać lepiej sobie radzić w danym momencie, lecz jednocześnie może czuć się pokonana i zrezygnuje ze wszystkich swoich przedsiębiorczych marzeń. W tym porównaniu „płaczek” ma większą pomyślność niż „zaciskacz zębów” pomimo tego, że okazuje więcej emocji bezpośrednio w sytuacji stresogennej.

Wiele osób mylnie dokonuje oceny, biorąc właśnie pod uwagę powyższe scenariusze. Reakcje emocjonalne, płakanie w sytuacji wyzwań często są ocenianie jako „słabość”, nawet jeśli osoba zamierza wytrwać i zrobić kolejny krok na przód lub jeśli wierzy, że i tak osiągnie sukces.

Łzy są zazwyczaj oznaką frustracji lub rozczarowania, nie przegranej. Wiara w przyszłe szanse odniesienia sukcesu i jak czuje się osoba zrezygnowany/a, jest dużo ważniejsze niż automatyczna reakcja łez na sytuacje stresu i złych wieści.

Zastanawiasz się, czy masz emocjonalną siłę? Oto 7 sposobów oceny siebie i innych:

Osoby silne emocjonalnie:
  1. są mniej zniechęcone przez niepowodzenia i zawody
  2. łatwiej adaptują się w nowych sytuacjach
  3. potrafią rozpoznać i wyrazić swoje potrzeby
  4. koncentrują się na ominięciu przeszkody, niż na niej samej
  5. wyciągają wnioski z błędów i krytyki
  6. mają tendencję do myślenia perspektywicznego w sytuacji kryzysu
  7. szybciej radzą sobie z emocjonalnymi ranami jak np. porażka lub odrzucenie.


Jeśli te zdania nie opisują Ciebie, to pamiętaj, że emocjonalną siłę i odporność można zbudować pracując nad przekonaniami i bardziej adekwatnymi reakcjami w codziennych sytuacjach stresogennych.

Chcę dowiedzieć się więcej o tym, nad czym miałbym/abym pracować teraz.

tłumaczenie z artykułu Psychology Today